Ще запомня Дубай с грандоманията, кича и примерите за нечовешки суми пари, наляти в налудничави идеи на пораснали деца. Една пустиня превърната в оазис със силата на парите и технологиите.
Но стига лирика – прекарах два дни в Дубай и в тази статия, наред с моите лични впечатления ще споделя полезна информация относно транспорта в Дубай, забележителностите, хотелите, храната и всичко което трябва да знаем преди да посетим Дубай. Запазете тази страница ако ще посещавате Дубай. Започваме:
Валута и цени Хората По улиците на града
Транспорт Забележителности Настаняване Храната
Парите в Дубай
Официалната валута е Дирхам (AED), 4,5 AED са приблизително едно евро. На летището в Дубай обменете толкова пари, колкото са ви необходими за да стигнете до града – курса на летището е изключително нисък и има комисионни. След като се качите в метрото ще видите че по-големите молове са отбелязани на метро картата и са свързани със спирките с климатизирани коридори. Та на влизането във всеки мол има обменни бюра с приличен курс и без комисионна.
Цените в Дубай на места са доста солени. Внимавайте къде и какво купувате, лесно може да платите 8 лева за малка бутилка вода и пакетче дъвки.
Хората
Аз вярвам че за да разбереш една държава трябва да се смесиш с хората които живеят там. Трябва да надникнеш в тяхното ежедневие. Мисля че това става най-лесно в обществения транспорт, в местата за обществено хранене и по улиците на града.
Хората, които срещнахме по улиците на Дубай ни се сториха доброжелателни, усмихнати и услужливи, като почти всички говореха английски, поради огромното културно разнообразие на града. В Дубай живеят хора, събрани от всички краища на света, като ние сме контактували с хора от Индия, Пакистан, Филипините, Непал и Русия.
Дубай е изключителни безопасен град, заради туризма властите се грижат за сигурността на туристите, така че колкото и подозрителни да ви се струват хората по улиците бъдете сигурни че сте в безопасност.
Всъщност 90 % от местните жители не са родени в Емирствата, а тези които са родени там могат рядко да бъдат срещнати по улиците на града. Имам чувството че те не работят, не се движат с градския транспорт и в повечето случаи посещават места, където крак на простосмъртния турист не стъпва. Въпреки огромният наплив на емигранти в Дубай, никои от тези, с които се запознахме нямат нито цел нито възможност да останат в Дубай. Основната им идея е да спечелят пари и да се върнат да живеят по родните си места.
Преди да посетя ОАЕ главата ми беше пълна с какви ли не митове за арабите, шейховете и целия им антураж. Знам че са привилегировани по рождение, имат много пари и малко главоболия. Очаквах да срещна потиснати гастарбатери които се трудят за богати араби.
На практика след няколко проведени разговора с местните бачкатори установих два любопитни факта.
- Местните са изключително скромни и добри хора
- Да работиш за тях е голяма радост и удоволствие
Да са живи и здрави значи.
По улиците на Дубай
Ако питате мен, архитектурата на Дубай е отчайващо еднообразна, като голяма част от небостъргачите са образец на безвкусие и кич. Градът не е пригоден за пешеходци и една разходка може да се окаже истинско предизвикателство – бягане с препятствия.
В центъра на Дубай се строи навсякъде и денонощно. На където и да се обърнеш на хоризонта се виждат десетки кранове и машини.
Обществения транспорт в Дубай
Транспортът в Дубай е много добре развит и организиран. Бих казал че повечето им метроспирки изглеждат по-добре от новия терминал на Софийското летище. До почти всяка точка на града може да се стигне с метро, има няколко автогари, климатизирани автобусни спирки, а такситата са регулярни, с точни ценоразписи и таксиметрови апарати. Независимо от всички удобства обаче Дубай е ад за пешеходците. Ние имаме отделна статия за транспорта в Дубай – Повече за транспорта в Дубай
Забележителности в Дубай
Идеята зад блясъка на Дубай е изчерпването на запасите на петрол да се компенсира с туризъм. Всичко се прави с цел привличане на повече и повече туристи от цял свят. Както знаете от началото на 2013-та година гражданите на 13 държави, в това число и България могат да пътуват без визи до Дубай.
Ако питате мен обаче развлеченията в стил “изход през сувенирния магазин” не впечатляват особено. Бяхме в Дубай само два дни и видяхме много малко от нещата, които предлагаше пустинния град. Много ще се радвам с вашата помощ да обогатим тази статия – кои забележителности в Дубай ще препоръчате? В коментарите.
Бурж Халифа
Разположен в бизнес центъра на Дубай, известният небостъргач и езерото впечатляват със своите размери и са забележителност сами по себе си. Отделно се предлага да се качите на последния етаж на сградата, за да погледнете Дубай от високо. Има определен график за качване и посещението си трябва да го запазите предварително, като цената е близо 40$. Без предварителна резервация рискувате да не се качите на площадката. Като нас.
Интересен е фактът, че изкуственото езеро се пълни посредством 20-те тона конденз от климатиците на сградата.
Танцуващите фонтани в Дубай
Едно от най-интересните неща, които видяхме по време на екскурзията си в Дубай през януари 2015-та бяха пеещите и танцуващи фонтани, разположени в центъра на града до сградата Бурж Халифа и едноименното езеро. Имаме отделна статия и за тях: Подробна информация за танцуващите фонтани.
Фонтаните най-добре се виждат от заобикалящите го хотели, ресторанти и площадката пред мола. Шоуто се прави за 5 минути на всеки час.
Измислено е изключително хитро, защото на всеки час тълпи хора изгледали шоуто влизат в мола и се губят там до края на вечерта, т.е. фонтана пълни мола.
Вълшебните градини на Дубай (Dubai magical gardens)
Понеже Дубай е разположен насред пустинята се отделят огромни средства за поддържане на каквото и да било озеленяване по улиците на града. Всъщност, за поддържането на 1 кв.м. зелени площи са необходими близо 1200 евро на година. За това колкото странен, толкова и впечатляващ е факта, че именно в Дубай се намира най-голямата цветна градина в света – Miracle Garden Dubai.
Каквото и да си говорим обаче основната атракция за туристите са моловете и пазаруването. В моловете в Дубай могат да бъдат намерени последните колекции на всички най-известни марки дрехи, обувки, бижута и аксесоари.
В моловете има всичко необходимо, за да не ти се налага да излизаш от там със седмици. Вътре в моловете има 5 звездни хотели, по 20 ресторанта и диви атракции. В един от моловете “Mall of the Emirates” дори има ски писта.
Настаняване
Прекарахме в Дубай два дни преди пътуването си до Шри Ланка. Първата вечер трябваше да нощуваме при едно момче по Couchsurfing, но ни “вързаха тенекия” и трябваше панически да търсим хотел в полунощ, за да не прекараме нощта по пейките.
Намерихме изключително колоритен място за 50 евро на вечер със стаи, които не бяха чистени и аз не знам от кога. Под едно от леглата намерихме намерихме 50 AED, кутия цигари и пакетче бисквити, мръсни прашки и куп други интересни неща. Стаята беше без отваряеми прозорци, но за сметка на това имаше една заключена врата, през която си мислехме, че през нощта ще влезе някой Абдул. 🙂
На следващия ден бяхме резервирали стая в Радисън Блу. Най-старият хотел в Дубай, който беше нещо съвсем различно от преживяването през предишната нощ. Там прекарахме една наистина страхотна вечер, а закуската на следващата сутрин беше най-добрата, която бях опитвал.
Храната
И храната в Дубай е разнообразна и различна, както и хората, които живеят там. Забелязах че ливанската кухня е доста популярна, и ви препоръчвам да я опитате. Има арабски, индийски, ливански и ирански ресторанти, където се предлага кебап, хумус и ориз в различни комбинации. Месото, разбира се е телешко, агнешко и пилешко, като винаги има и вегетариански избор.
Порциите в ресторантите струват малко повече, но нека това да не ви плаши. В повечето случаи те включват месо, гарнитура, хляб, салата и ориз т.е. след такава порция гладни няма да останете.
Най-много ни допадна един ливански ресторант, разположен в старата част на Дубай – Дейра, точно зад хотела Raddison Blu. Порциите, цените, месото и вегетарианските неща, всички бяха прекрасни.
Разхождайки се по улиците на Дубай постоянно се натъкваш на фреш-барове, които предлагат фрешове от каквото се сетиш.
Ако имате някакви въпроси за следващото ви пътуване до Дубай с Адриана ще се радваме да отговорим на тях. А ако още се чудите дали да прекарате следващата си отпуска в Дубай или не, гледайте това видео и ще ви се прииска да тръгнете още утре.
- Ще се видим във Facebook - 1.03.2021
- Нова година, нов късмет, нов проект - 11.02.2021
- Ти да видиш! Какво не знаеш за Швейцария. - 20.12.2020
Може ли да се наеме приличен малък апартамент до 1000€ на месец за два или три месеца в близост до плажа? Дайте малко информация за плажовете там? Не обичам хотелите…