Ако си решил да пътуваш из Балкните или по-точно до Черна гора, най-добре запази тази страница, защото ще ти бъде от полза! Защо ли? Тук съм събрала информация за пътуването до и в страната, както и за всички най-интересни места, които някога съм имала късмета да посетя.
Само на около 650 км северо западно от България се намира най-малката Балканска страна – Черна гора(Montenegro). На територията ѝ в момента живеят едва 620 145 души, като само 12% от цялата страна е заселена. Всички останали 88% са заети от необятни и красиви планини, езера, реки и гледки, които са поредното доказателство, че Балканите са най-вълшебното място на земята. В този пътеводител съм описала информация за пътуването до Черна гора. Местата, които си заслужава да посетиш, тези които трябва да избягваш и още…
- Няколко факта за Черна гора, които съм сигурна, че не знаеш
- Как да стигнеш до Черна Гора със Самолет Влак Автобус Кола
- Кои места да посетиш
И още много полезни съвети за намиране на евтини нощувки, красиви плажове и тайни кътчета, познати само на местните жители.
Няколко любопитни факта за Черна гора
- Името “Черна гора” всъщност означава “черна планина”
- Валутата на страната е ЕВРО! Да точно така, Черна гора не е нито част от еврозоната, нито членка на ЕС, нито пък е сключила споразумения с европейските институции. Факт е обаче, че разплащателната единица там е именно европейската валута
- Черногорският език реално е диалект на сръбския, също както македонския на българския. Общуването с местните е много лесно, стига да умееш да слушаш
- Ако си мислиш, че българските курорти са завладяни от руснаци, отиди в Будва и пак ще си говорим
- Морето е кристално чисто, защото няма пясък, който да размътва дъното
- Няма пасъчни плажове, като тези, с които сме свикнали
- Цените са горе долу като в България
- Магарето е символ на Черна гора
- Въпреки че страната има излаз на море, рибата е много скъпо удоволствие
- Голяма част от хората не знаят английски, дори в ресторантите в туристическите обекти.
Как да стигнем до Черна гора?
Погледната на картата, Черна гора изглежда много близо до България, но за жалост не е точно така, защото 600-те километа могат да бъдат истинско предизвикателство. Трябва да пресечеш минимум две граници. Няма директни влакове или дори магистрали. Всъщност, дори със самолет, пътуването ще ти отнеме повече време от колкото това до САЩ, но поне си заслужава бъхтенето 🙂
До Черна гора със самолет
Директни полети България – Черна гора, няма! Има няколко авиокомпании, които извършват полети по маршрута, като Air Serbia, Turkish Airlines, Austrian и Alitalia. Те летят през Виена, Истанбул, Белград, Букурещ, като един полет трае 13-19 часа в зависимост от времето на прекачване. Цените на билетите също не са никак евтини, като се има предвид малкото разстояние.
Две са основните летища за туристи в Черна гора – Подгорица (Podgorica) и Тиват (Tivat), което се намира близо до Котор и се използва предимно за чартърни полети.
С влак
Директен влак от България до Черна гора също няма! Прекачванията се правят в Скопие, Ниш или Белград, от където тръгват нощни влакове до Бар(Черна гора). Цената е около €25
С автобус
Добре, спокойно автобуси поне има. Цените на редовните линии от София до Будва, Подгорица и Херцег Нови за съответно 96, 90 и 104 лева/посока. Разписанието можеш да видиш тук
До Черна Гора с кола
Колата е най-лесния и бърз начин за пътуване до Черна гора. Ако си избрал този начин за пътуване трябва да се въоръжиш с търпение и добър шофьор, защото на територията на страната няма магистрали, а само тесни планински пътища с много завои.
Най- добрия, директен маршрут от България до Черна гора минава през Сърбия. Ако избереш него ще минеш само две граници – България – Сърбия и Сърбия – Черна гора, за разлика от другия (България – Косово – Албания – Черна гора), където ще минеш през цели четири. Вариант е на отиване да пътуваш през Сърбия, а ако имаш време на връщане през Албания и Македония. Пътят ще те отведе през Тирана и Охрид, където може да направиш една нощувка, преди да се върнеш у дома.
За да стигнеш от София до Подгорица с кола трябва да следваш маршрут София – Калотина – Pirot – Niš – Krusevac – Aleksandrovac – Raška – Novi pazar – Rozaj – Mojkovac – Podgorica. Изминах този маршрут през септември 2014 и ми отне близо 15 часа, като правих кратки почивки за по 10-15 мин и една по-голяма, близо час за обяд. Имай предвид, че Сърбия и Черна гора са в часова зона UTC+01:00, тоест с един час назад от България!
Ако избереш първия маршрут, който силно препоръчвам, ще изминеш близо 600 с кола, до столицата Подгорица. Не забравяй обаче, че пътят е планински, двулентов, с много завои и движението с повече от 70 км/ч. е не само опасно, но и в повечето случаи невъзможно. Въпреки краткото разстояние, маршрутът е изморителен, но за сметка на това страшно живописен.
Както вече казах няколко пъти, в Черна гора има безброй много завои и ако страдаш от болестта на пътуването ще ти е доста трудно да оцениш красивия ланшафт по пътя. Преди тръгване може да си купиш “дименхидринат”(най-силното лекарство предлагано против моркса болест у нас), а ако случайно забравиш, можеш да си го купиш, от която и да е аптека в Черна гора или Сърбия. Същото лекарство там носи шеговитото име “Драмина” и изглежда по следния начин:
Добре, вече си стигнал до Черна гора. А сега на къде?
Черна гора забелeжителности, интересни места за почивка, спорт и още…
- Ще се видим във Facebook - 1.03.2021
- Нова година, нов късмет, нов проект - 11.02.2021
- Ти да видиш! Какво не знаеш за Швейцария. - 20.12.2020
Здравейте,
тощу-що се връщаме от пътуване до Черна гора с кола през Сърбия. След Ниш обаче продължихме по магистралата до Крушевац, после отбихме към Кралево, Рашка, Нови пазар, Розайе, Мойковац, Подгорица, Будва. Пътищата са доста по-добри от очакваните, чак толкова завои в планинските части няма. Пътят върви през каньоните на няколко реки, затова е сравнително прав. Вярно, само 2 ленти са, но няма дупки и ако не държите да изпреварвате непрекъснато по-бавните автомобили, е дори спокойно. Пътят обаче си е дълъг и изморителен. Но си заслужава. Става дори и без джипиес, само с пътна карта и по табелите.
На същото мнение съм!!!
Благодаря. А от Белград към Подгорица дайте най-пряк път и checkpoint за влизане с кола?